Art Film trpí na propagačné schudnutie. Neprávom.

Autor: Ivan Tuchyňa | 20.6.2011 o 18:47 | (upravené 20.6.2011 o 20:13) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1053x

Trenčín má dva kultúrne vrcholy. Teda, čo do rozsahu a významu. Prvým je Art Film, o ktorom bude reč a tým druhým je fes´tival Pohoda. Pohoda je svojou atmosférou, ľuďmi a účastníkmi festivalu popretkávaná snáď celým Trenčínom. Zaujímavé na tom celom je, že nemusíte byť na Pohode priamo účastný, ale keď tak stretávate "pohoďákov", zrazu chcete ísť na letisko s nimi, pretože máte pocit, že o tú atmosféru nechcete prísť. Je všadeprítomná. Aj  priamo v meste. Bohužiaľ, to nie je prípad Art filmu,ktorý Pohode predchádza. A tú NEatmosféru si veru nezaslúži.

Každý kto čaká, že Trenčín je prepletený atmosférou najvýznamnejšieho filmového festivalu, je asi sklamaný. Nerád používam množné čislo, ale som si istý, že reklamný trojstojan na trenčianskom námestí a chatrno vyzerajúci stánok, ktorý sa po celý rok využíva na naozaj Všetko možné, je skôr dehonestujúci artefakt festivalu. Dokonca by si nejeden návštevník Trenčína len tak zdiaľky mohol myslieť, že tam predávajú skalický trdelník. A veru treba prísť riadne blízko, aby ste sa presvedčili, že ten inak vynikajúci skalický trdelník sa tam naozaj nepredáva. Keby ma radšej cestou cez to najcentrovanejšie centrum Trenčína zastavilo aspoň tucet propagátorov festivalu namiesto otravných pouličných predavačov a ponúkačov handričiek na okuliare, alebo zaručene najlacnejšie parfumy, ktoré inde lacnejšie nedostanete, tak by som sa hádam aj potešil.

Na námestí je inštalovaná veľkoplošná obrazovka. Pre neznalých len podotýkam, že tá je tam stále. Cez majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, sa na nej premietali zápasy Slovenska s kýmkoľvek a odvtedy tam "frčia" reklamy. Aj dnes. A to som čakal, že tá obrazovka bude pohltená festivalom! Napríklad zábermi z osobností z Mosta slávy, že uvidím nejaké hviezdy, hoc aj v archívnych záberoch. Nič. Prelistovalo sa zopár reklám, ktoré dokonca mám pocit ani s festivalom nesúviseli a až nakoniec sa zjavilo čosi, čo bolo o festivale. Zámerne som použil slovo "čosi", lebo celá tá veľkoplošná paráda je bez zvuku(!). A to ešte  nadnesene povedané, nesmiete žmurknúť, aby ste o tú "parádu" náhodou neprišli. Lebo potom znova nasledujú reklamy. Samotná obrazovka je umiestnená na pódiu, ktoré pôsobí zohyzdeno a svoju poslednú slávu zažilo minulý rok pri oslavách Stanley Cup-u, kde ho s pompéznosťou doniesli Marián Hossa a Tomáš Kopecký. Bol na ňom červený koberec a cez celú jeho šírku zdobil hokejový pútač s vyobrazenými hokejistami. Hokejisti zmizli a s nimi aj koberc.

Žeby za "všetkým" boli peniaze? Neviem. Peniaze koho? A zároveň si nemyslím, že by boli na zosobnenie mesta s festivalom potrebné veľké peniaze. Zopár pútačov - stojacích, vlajúcich, zopár všimnutia hodných portétov hviezd, ktoré vás oslovia svojou veľkosťou, sprievodný program, aspoň desať dobrovoľníkov, odkazy na osobnosti, ktoré samotné festival prezentujú... Neviem, či "propagačné schudnutie" festivalu je vina mesta, pretože som nebol priamo v Trenčianksých Tepliciach, kde to môže byť o poznanie na vyššej úrovni a tak nemôžem porovnávať, ale mám pocit, že "áno aj ". Možno sa organizátori festivalu spoliehali na minuloročnú štedrosť už tak zadĺženého mesta a sami zabudli na vlastnú iniciatívu. V každom prípade je to škoda... Alebo nie? Svojou veľkosťou môže v budúcnosti samotný festival aspoň prekročiť svoj tohtoročný tieň...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?