(Ne)chcená striedavka

Autor: Ivan Tuchyňa | 9.6.2011 o 15:54 | (upravené 9.6.2011 o 18:48) Karma článku: 6,21 | Prečítané:  981x

Nedávno prebehlo v parlamente hlasovanie o striedavej starostlivosti. Hlasovanie, ktoré mohlo zmeniť „zakrpatený“ systém rodinnej výchovy, ktorý upravuje predmetný zákon o rodine. Návrh neprešiel. O jeden hlas. Šokujúce, zarážajúce. Šokujúce a zarážajúce sú ruka v ruke vyjadrenia politikov, ktorí hlasovali vlastne proti všetkým: Proti sebe, proti rodine, proti deťom, proti otcom a proti svojmu vedomiu a svedomiu.

Veď ako možno nazvať vyjadrenie Rafaela Rafaja (SNS), ktorého neuveriteľné pomýlenie sa spôsobilo, že otcovia budú ďalší pol rok čakať na perspektívnu zmenu. A možno aj viac. Na druhej strane chýbajúce hlasy niektorých poslancov za KDH sú len čerešničkou na torte, ktorá odkryla karty, akými poslanci, či ich kluby vlastne hrajú. Začiatok celého problému tak treba hľadať v „žabo-myšej" vojne (SaS verzus KDH), ktoré vyústilo práve pri hlasovaní o „striedavke". Nejdem rozoberať celú genézu toho, prečo to tak je, lebo to je téma na ďalší blog. Z celého toho nešťastného hlasovania najviac prehrali rodičia - otcovia detí, ktorí bojujúci s veternými mlynmi čakali od hlasovania krajší zajtrajšok pre rodinu. Na druhej strane možno „vyhrali" matky všemožne brániace styku dieťaťa s otcom. V súčinnosti zo skoreneným súdnym systémom je to priam vražedná kombinácia. A práve týmto ťahaniciam mal zákon o striedavej starostlivosti zabrániť.

Ponúkam však aj protipól politického marazmu. Ligu otcov. Ak si však niekto myslí, že LO  sú zmraštené tváre naštvaných otcov, ktorý srpia hnevom na systém, tak ten sa mýli. Ešte nedávno som o striedavej starostlivosti vedel iba to, že existuje. Nič viac, nič menej. A práve toto zoskupenie ľudí, alebo iniciatíva ľudí.. vlastne ako chcete, svojou prácou, prístupom k aktívnemu otcovstvu  vytvára priestor, ktorý ponúka možnosti podeliť sa skúsenosťami ohľadom striedavej starostlivosti, jej klady a zápory (sú vôbec?), zvyšuje právne vedomie v otázke rodinnej výchovy a čo je pre mňa dôležité  podporuje, pomáha, dáva nádej. Hýri všetkými farbami. Nezaspáva na vavrínoch a ponúka riešenia pomoci otcom, deťom. Za týmto všetkým je množstvo príbehov,  ktoré sú dôkazmi, aj keď dôkazmi nechcú byť. Nie je nič krajšie, ako pozrieť si takmer stovku fotografií skutočných otcov a ich detí vo vzácnych objatiach, za ktorými sú skutočné príbehy. Jednoducho dávam do pozornosti.

Samozrejme, stále je čo zlepšovať. Ligu otcov čaká veľa práce, ale obklopená ľuďmi, ktorí ligu tvoria je to poslaním. Poslaním pre deti. Je to priama cesta bez vlastného prospechu, bez získania matéria, bez politického pomýlenia. O pol roka nás (možno) čaká ďalšie hlasovanie o „striedavke". Nikto z nás dnes netuší, čo urobí politikum tohto štátu. Aké zbrane vytasí opozícia, koalícia...kluby, sľuby. Neviem akými prostriedkami disponuje LO, ale verím tomu, že využije svoje lobby, aby nielen politikom ukázala, že vzťah otca a dieťaťa nemôže rozdeliť zákon.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?